Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

altında bir yükleme çubuğu olan önündeki 3d yenileme simgesini tıklayan arka planda bir erkek

Bulut ve veri merkezlerinde sokağa çıkma kısıtlamaları, yükseltmeler ve endüstrinin yaşadığı zorluklar

#KingstonCognate, Rob May’i sunar

Rob May’in fotoğrafı

Rob May, ramsac'ın kurucusu ve Genel Müdürüdür. Teknoloji ve Siber güvenlik hizmetleri/desteği sunmak için 100'den fazla danışmandan oluşan bir ekiple birlikte çalışmaktadır (ve bunu 30 yılı aşkın süredir yapmaktadır).

Rob, Institute of Directors’ın Siber Güvenlik konusunda Birleşik Krallık’taki elçisidir ve Siber Güvenlik Eğitimli Liderler/Otoriteler alanındaki küresel sıralamada 5. sırada gösterilmektedir. Cyber Resilience Centre for the South East’in, Danışmanlar Kurulundadır ve endüstri, akademi ve yasa uygulama alanlarında çalışmaktadır. Kendisi aynı zamanda bir yazar, bir düşünce lideri ve ödüllü bir uluslararası konuşmacıdır.

ramsac’in Genel Müdürü, yaklaşık otuz yıldır bir Yönetimli Hizmet Sağlayıcısı (MSP) olarak, resesyonlar, teknoloji değişimleri ve pandemiler gibi çok sayıda zorluğun yanı sıra ekonomik ve politik baskılarla karşılaştım.

Sokağa Çıkma Kısıtlamaları

boş bir caddede bar, kafe, mağazanın yanında siyah tahta üzerinde KAPALI yazısı

Çeşitli biçimlerde ve sürelerde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, birçok işletmede zorluklara ve hasara neden oldu. Ancak bazı işletmeler de bu ekonomik koşullarda gelişmeyi başardı. Şu anda çok iyi iş yapan birçok işletme ile ilgileniyorum. Pandeminin başlaması, çoğu insan için kesinlikle çalışma hayatını değiştirdi ancak bazıları daha olumlu deneyimler yaşadı.

Teknoloji destek şirketleri, genellikle kullanıcı başına aylık ücret alırlar ve bunların birçoğu izne çıkarılmış personelli şirketleri desteklediğinden gelir kaybına uğradı. Aynı zamanda talebin diğer alanlardaki azalışı kesinlikle karşıladığı iş uygulamaları ve modellerinde değişimler de oldu.

Günümüzün çalışma kültürü

Günümüzün çalışma modeli uzak çalışmaya kaydı ve bu durum bulut ve veri merkezlerinin sunduğu hizmetlerin büyütülmesi gereksinimini ortaya çıkardı. Birçok işletme, teknolojiye yatırım yapıyor, bu yeni gereksinimleri yansıtacak şekilde ofis alanını yeniden yapılandırıyor ve sunucu altyapılarını taşıyor. Bu gereksinimler ve talepler, sunucu yükseltmelerinde (hem tesis içi hem de bulut/veri merkezinde) artışa neden oldu. Bu mantıklı bir gelişme ancak çoğu kuruluşun bunu yanlış yaptığını görüyorum.

Kuruluşlar neden yükseltme yapar?

Tipik bir yükseltme, hem RAM hem de veri saklama ürünü yükseltmelerinden oluşur.

RAM yükseltmesi, sunucu performansını artırmanın ve optimize etmenin en kolay yoludur. Genellikle sanal iş yüklerini artırırken, daha fazla kullanıcı eklerken, yeni bir veri tabanı programı kullanıma alırken ya da bir internet sitesine ticaret işlevi eklerken gerekli olmaktadır. Sunucularınızda RAM yükseltmeleri yapmak, daha büyük iş yüklerini destekleyebilir, bulutu kullananlar için daha yüksek tepki hızı sağlayabilir ve bellekte çalışan uygulamaların hızını artırabilir.

Sunucudaki RAM miktarını artırmak, daha fazla sanal makineye olanak tanır ve mevcut donanımınızdan en iyi şekilde yararlanmak için tahsisi de artırabilir. Sanallaştırma toplam sahip olma maliyetini düşürür ve Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI - Virtual Desktop Infrastructure) için daha fazla bellek bulunuyor olması, tüm uygulamalar bellekte yer aldığında daha yüksek performans sağlar. (VDI, masaüstü ortamlarının merkezi bir sunucuda barındırıldığı ve ağ üzerinde son istemcilere verildiği bir masaüstü sanallaştırmasıdır).

Bir sunucu rafına veri saklama sürücüsü takan IT mühendisi

Veri saklama sistemleri önemli bir bileşendir

Veri saklama, sunucu sanallaştırmasında kapasite açısından, ama daha da belirgin biçimde hız açısından önemlidir. Rastgele giriş/çıkış ve yüksek erişim talepleri, sanallaştırılmış bir ana sunucuda geleneksel mekanik sabit disklerle çok ciddi biçimde sınırlanabilmektedir. Hizmet uygulamaları, kullanıcılar ve veri alımı, genel sistem performansında sınırlayıcı etkenler haline gelebilir. Doğru sunucu RAM’inin yanı sıra mekanik olmayan Katı Hal Sürücüleri (SSD’ler) takmak, sanallaştırma için performansını ve kapasiteyi iyileştirmenin en iyi yoludur. Sonuç olarak daha azıyla daha fazlasının elde edilmesine olanak tanır.

Sunucu veri saklama sistemleri, veri merkezlerinde giderek daha fazla tesis dışına kayarken ve daha çok bulut tabanlı hale gelirken, veri saklama sürücülerine ve bellek altyapısına daha fazla yük binmektedir. SSD’ler hızlı veri alım özelliklerine sahiptir ve bulut hizmetlerinin işlenen her veri türü için en üst verimde çalışmasını sağlar. İyi tasarlanmış bir veri saklama çözümünde, performansı artırırken ekonomik kalmaya devam etmek için kuruluşun doğru verilerin doğru aşamada kalmasını sağlayacak şekilde bir aşamalı sürücü modeli (farklı veri saklama ve erişim amaçları için farklı hızlarda ve fiyatlarda sürücüler) kullanılmalıdır.

Güvenilirlik ve sunucu performansı önemlidir

Bu bileşen seviyesinde başlar ve birçok insan RAM’i (sunucu fiyatının önemli bir bölümü) dikkate almaz. Sunucu DIMM bellek modülleri, ya tamponsuz uDIMM’ler, kayıtlı RDIMM’ler ya da yükü azaltılmış LRDIMM’ler olacaktır. Bu üç türün hepsi fiziksel olarak uyumludur ancak bir arada KULLANILAMAYACAKLARINDAN doğru DIMM’lerin belirlenmesi gerekir.

Doğru belleği her sunucuda bulunan doğru işlemci ile eşleştirmek de çok önemlidir. Bellek kanalı ve bellek modülü sayısı, performans üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Kademeli yükseltme yapılırken insanların bunu dikkate alması gerekir. Gereksinimlerinizin ötesine geçen ya da performansınızı bile sınırlandırabilen bir yükseltme için bugünden 12 aylık RAM’lar almayın. Her sunucudaki konfigürasyon için planlama yapın ve uzman desteği aldığınızdan emin olun.

RAM standartları ve teknik özellikleri, dünya çapında mikroelektronik endüstrisi için açık standartların geliştirilmesinden sorumlu bir kuruluş olan JEDECE tarafından belirlenmektedir. Bunların standartlarına ve teknik özelliklerine dikkat etmek, bilgiye dayalı kararlar verilmesine yardımcı olur. Örneğin şu anda anakart değerlendirmesi yaparken, bellek yoğunluğunu ve hızını önemli ölçüde artıracak yeni DDR5 standardı mutlaka dikkat alınmalıdır. DDR5 DIMM’ler, DDR4 DIMM’lerle aynı pim sayısına (288) sahip olacaktır. Ancak pim düzeni farklı olacaktır ve yalnızca özel DDR5 yuvasında kullanılabilecektir.

Doğru seçimi yapma

elleri, içinde yeşil onay işareti bulunan önündeki karelerden birini işaret eden bir erkek

Yükseltmeler, sürekli değişen ve evrilen iş ortamımızda akıllı bir karardır. Ancak yükseltmelerin planlanması, belirlenmesi ve doğru ürünlerin satın alınması bir sanattır! Yanlış yaptığınızda en iyi performansı alamazsınız ve zaman ve para kaybı yaşarsınız. Ayrıca sadece sunucu üreticisinin önerilerine güvenmeyin. Deneyimlerime göre nadiren sizin planlarınıza değerlendirmeye ve/veya tüm yapılandırma/performans sorunlarına doğru biçimde bakmaya zaman ayırırlar. Onlar genellikle sadece size daha fazla RAM satmaya çalışırlar. Kişisel olarak neredeyse tüm sunucu platformları için size önerilerde bulunacak Kingston’daki “Bir Uzmana Sorun” ekibini kullanırdım. Bu ekiplerin verdiği öneriler çoğu zaman doğru olmaktadır!

Sadece sunucuları değiştirmeyin. İyi öneriler alın ve mevcut gereksinimlerinizi ve tahmini büyümenizi kapsayacak akıllı bir yükseltme yol haritası oluşturmayı hedefleyin.

#KingstonIsWithYou

devre kartı çizimlerinin yer aldığı koyu renkli bir masada duran bir dizüstü bilgisayarın üstten görünümü

Bir Uzmana Sorun

Doğru çözümün planlanması, projenizin ve sisteminizin gereksinimlerinin anlaşılmasını gerektirir. Kingston’ın uzmanları size yardımcı olabilir.

Bir Uzmana Sorun

İlgili Yazılar