Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Sunucu raflarında bakım ve arıza tespiti yapan bir mühendis ve bir BT uzmanı

Gücün engellerini kaldırmak: Veri merkezi SSD'lerini kullanmak için 5 neden

Veri merkezi SSD'leri (Katı Hal Sürücüleri) özellikle veri merkezlerinde ve kurumsal düzeydeki uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanırken, istemci SSD'leri tüketici düzeyindeki uygulamalar için tasarlanmıştır. Bir sunucuda istemci SSD'leri yerine veri merkezi SSD'lerini kullanmanız için 5 neden şunlardır:

1. Daha yüksek dayanıklılık:

Veri merkezi SSD'leri, istemci SSD'lerine kıyasla kullanım ömürleri boyunca daha yüksek okuma/yazma işlem hacmini kaldıracak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, yüksek iş yükünün ve sürekli veri erişimi talebinin olduğu veri merkezi ortamlarının taleplerine dayanabilirler.

2. Daha iyi güvenilirlik:

Veri merkezi SSD'leri, istemci SSD'lerine kıyasla daha sağlam ve daha uzun kullanım ömrüne sahip bileşenlerle üretilmiştir. 7/24 çalışacak şekilde tasarlanmışlardır ve veri kaybını önlemeye yardımcı olan elektrik kesintisi koruması ve veri yolu koruması gibi ek özelliklere sahiptirler.

3. Daha yüksek performans:

Veri merkezi SSD'leri, veri merkezi ortamlarında yüksek performans için optimize edilmiştir. Yoğun bir okuma/yazma iş yükünü karşılarken IOP tutarlılığı ve öngörülebilir düşük gecikme süresi (Quality of Service ya da Hizmet Kalitesi olarak da bilinir) sunarlar. Yani saniye başına daha fazla I/O işlemi gerçekleştirebilirler ve bu da onları yüksek hızlı veri erişimi gerektiren uygulamalar için ideal hale getirir.

İstemci ve veri merkezi IO performansı tutarlılığı (QoS)

İstemci SSD 4K rastgele okuma IOPS
80R/20W - QD2-QD16

İstemci SSD rastgele okuma grafiği
Saniye cinsinden zaman

İstemci SSD 4K rastgele yazma IOPS
80R/20W - QD2-QD16

İstemci SSD rastgele yazma grafiği
Saniye cinsinden zaman

Veri merkezi SSD 4K rastgele okuma IOPS
80R/20W - QD2-QD16

Kurumsal SSD rastgele okuma grafiği
Saniye cinsinden zaman

Veri merkezi SSD 4K rastgele yazma IOPS
80R/20W - QD2-QD16

Kurumsal SSD rastgele yazma grafiği
Saniye cinsinden zaman

Bu grafikler, aynı iş yüklerine maruz bırakıldıklarında bir istemci SSD'si (üstte) ile bir veri merkezi SSD'si (altta) arasındaki performans farkını göstermektedir.

İstemci SSD grafiği, IOPS'de (Saniye Başına Giriş/Çıkış İşlemleri), özellikle zorlu iş yükleri altında yüksek bir değişim katsayısı ile önemli dalgalanmalar sergilemektedir. Bu tutarsızlık, veri merkezi müşterileri için istenen edilen bir durum değildir çünkü tutarsız performansa yol açarak veri okuma veya yazma sırasında yavaş tepki sürelerine neden olur.

Tam tersi şekilde, veri merkezi SSD grafiği, istemci SSD'ye kıyasla daha yüksek ve daha tutarlı IOPS göstermektedir. Çeşitli iş yüklerinde istikrarlı performans ve tutarlı bir şekilde düşük tepki süreleri gösteren daha düşük bir değişim katsayısı ortaya koyar.

Hizmet Kalitesi (Quality of Service - QoS) olarak da bilinen tutarlı IOPS ve öngörülebilir düşük gecikme süresi, veri merkezi sınıfı SSD'ler için önemli faktörler olarak kabul edilmektedir.

4. Gelişmiş özellikler:

Veri merkezi SSD'leri, veri aktarım sürecinin her aşamasında verilerin korunmasını sağlayan uçtan uca veri koruması gibi gelişmiş özelliklere sahiptir. Ayrıca hassas verilerin korunmasına yardımcı olan donanımsal şifreleme ve güvenli silme gibi özelliklere de sahiptirler.

5. Test ve uyumluluk:

Veri merkezi SSD'leri, 3. taraf ve OEM RAID denetleyicilerine sahip sunucu platformlarında bu donanımlarla uyumluluklarını garanti etmek için test edilir.

Genel olarak, bir sunucuda istemci SSD'leri yerine veri merkezi SSD'lerinin kullanılması, daha yüksek dayanıklılık, daha iyi güvenilirlik, gelişmiş performans, gelişmiş özellikler ve daha iyi destek açısından önemli avantajlar sunabilir. İstemci SSD'leri tüketici seviyesindeki uygulamalar için uygun olsa da veri merkezi ortamının taleplerini karşılayacak şekilde tasarlanmamıştır.

Kingston veri merkezi SSD'leri hakkında daha fazla bilgiye çözümler sayfamızdan ulaşabilir ya da uygulamalarınız ve iş yükleriniz için doğru SSD'yi seçmenize yardımcı olması için Bir Uzmana Sorun hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

#KingstonIsWithYou

Bir SSD uzmanına Sorun

Bir Sunucu SSD Uzmanına Sorun

Kington, kurumsal SSD’lerin sizin kendi saklama ortamınıza ne gibi avantajlar getireceği ve hangi SSD’nin, yüksek rastgele okuma-yazma IOPS performansı dengesi gerektiren iş yükleriniz için uygun olduğu ile ilgili bağımsız fikirler ve öneriler verebilir.

Bir Uzmana Sorun

İlgili Yazılar