Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Bir sunucu rafında Kingston Sunucu belleği

Sunucu donanımı yükseltmeye ya da en yeni platformu satın alma

#KingstonCognate, Simon Besteman’ı sunar

Bir İSS, tedarikçi, veri merkezi danışmanı olan Simon Besteman’ın fotoğrafı

Simon Besteman, bir Fransa ve Hollanda vatandaşıdır ve ICT ve veri merkezi endüstrisinde çok deneyimlidir. ISP’ler, tedarikçiler ve veri merkezleriyle çalışma ve çok çeşitli organizasyonlar için bir yönetim danışmanlığı alanında 20 yıllık deneyimi bulunmaktadır. Simon, çok uluslu şirketlerde, hizmet, satış ve pazarlama, operasyon yönetimi ve stratejik gelişme gibi alanlarda birçok üst düzey yöneticilik görevi yürütmüştür.

Simon, şu anda Hollanda hosting sağlayıcıları birliği olan Dutch Cloud Community’nin Yönetici Direktörüdür. Endüstrinin lider temsilcilerinden biri olarak endüstri ve politika konularında düzenli yazılar yazan bir blogger, kongrelerde ve konferanslarda önemli bir konuşmacı ve telekomünikasyon, veri merkezi ve internet düzenlemeleri konusunda Hollanda hükümetinin toplantılarında yer alan bir katılımcıdır. Eğitim, istihdam ve yönetim gibi konularda çeşitli endüstri gruplarının yönetim kurullarında görev yapmaktadır.

Sunucu donanımınız için yükseltme seçenekleri

Veri merkezlerinde, BT altyapısı söz konusu olduğunda son zamanlarda benzersiz bir dizi durumla karşı karşıya kaldık. Enflasyon, artan enerji maliyetleri ve yeni sunucular için uzun teslim süreleri, birçok veri merkezi ve bulut sağlayıcısının genişleme projelerini beklemeye almasına veya tamamen iptal etmesine neden oldu.

Bununla birlikte, yeni sunucular için geçerli maliyet ve ulaşılabilirlik zorlukları, yüksek enerji fiyatları ve belirli bileşenleri tedarik etmenin zorluğunun bir araya gelmesi, veri merkezlerine ve kullanıcılara mevcut donanımlarından daha fazlasını alıp alamayacaklarını değerlendirmek için teşvik ediyor.

Yeni platformların yüksek fiyatları ve yeni CPU'lar ile soğutma sistemlerinin ek maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda, mevcut kurulumunuz için yükseltmelere yatırım yapmak daha iyi bir seçim olabilir. Bu nedenle, birçok kurum, en yeni platformu satın almak yerine daha uygun maliyetli ve çevre dostu bir seçenek olarak mevcut donanımlarını yükseltiyor. Burada, seçenekleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini ele alıyoruz.

Bellek yoluyla kullanım ömrünü uzatmak

Yükseltmeden önce, özel uygulamanız için mevcut kurulumunuzdaki performans darboğazlarını belirlemek önemlidir. Bellek kullanımı bir darboğaz olabilir.

Bir sunucu rafına takılı Kingston sunucu belleği

Bellek yuvasının tamamen doldurulmasının bellek bant genişliğini etkileyebileceğini unutmayın. Bellek açısından hız ve kapasite arasında her zaman bir ters orantı vardır. Bunu, düşük hızda çok miktarda mal taşıyan kamyonlardan ve bagaj için çok az yeri olan ancak yüksek hızlarda gidebilen yüksek performanslı spor otomobillerden oluşan bir trafiğe sahip bir yol olarak düşünün.

Bant genişliği, CPU'nuzun ve sunucu platformunuzun modelinin yanı sıra bellek modüllerinin sunucuya yerleştirilme şeklinden de etkilenebilir. Çoğu durumda, Kanal başına yalnızca 1 DIMM (1DPC) yerleştirilerek daha yüksek bellek bant genişliğine ulaşılabilir. Kanal başına ikinci bir DIMM eklemek genellikle bellek saat hızının düşmesine neden olur. Ancak performans açısından bakıldığında sisteminizin bellek kapasitesinin yetersiz olması, düşük bellek bant genişliğinden daha yüksek bir etkiye sahip olabilir.

Sunucularınızda boş bellek yuvaları varsa, ekstra bellek modülleri eklemek veya bant genişliği daha yüksek bellek modüllerine (DDR4 3200MT/s gibi) yükseltmek performansı artırabilir. Bununla birlikte, en iyi performansa ulaşmak ve kararlılık veya uyumluluk sorunları riskini azaltmak için her zaman sistem üreticisi tarafından sağlanan bellek takma kurallarına uymak önemlidir.

Sunucularınızı yükseltirken dikkat edilmesi gereken temel noktalar

İşte donanımınızı yükseltmeden önce dikkate almanız gereken birkaç önemli nokta:

  • Normal iş yükünde kullanılan bellek miktarının tam kapasiteye yaklaşıp yaklaşmadığını kontrol edin. Yaklaşıyorsa ve sunucularınızda hala boş bellek yuvaları varsa, ekstra bellek modülleri (DIMM) eklemek düşünülebilir.
  • Mevcut bellek modüllerinin bant genişliği daha yüksek yeni modellerle değiştirilmesi (örneğin: DDR4 2400MT/s'nin, DDR4 3200MT/s ile değiştirilmesi) de uygulamaya bağlı olarak ve CPU ile ana bilgisayar sisteminin daha yüksek bellek bant genişliğini desteklediği varsayılarak biraz performans artışı sağlayabilir.
  • Darboğazın bellekten çok veri saklama biriminden kaynaklandığını belirlerseniz, veri saklama cihazlarını yükseltmek sizin için doğru hareket olabilir. Mevcut veri saklama sistemi kurulumunuz yalnızca HDD veri saklama ortamını kullanıyorsa, daha iyi performans için SSD'leri değerlendirin.

Veri saklama birimleri, sunucularınızın ömrünü uzatmanın anahtarıdır

Bir sunucu rafına takılı Kingston DC1500M

Bununla birlikte, tüm HDD'leri değiştirmek uygulamanıza uygun olmayabilir veya çok pahalıya mal olabilir. Bu nedenle, önbellekleme için SATA SSD ve sabit veri saklama için HDD kullanmak yeterli olabilir (bu da uygulamanıza bağlı olacaktır).

HDD'lerin SATA SSD'lerle değiştirilmesi, aynı arayüzü ve iletişim protokolünü (AHCI) kullandıkları için kolaydır. Ancak PCIe NVMe SSD'leri kullanmayı değerlendirirken dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır:

  • Anakartınızın ve işletim sisteminizin NVMe'yi desteklediğini kontrol edin (2015'ten sonra piyasaya sürülen çoğu sistem ve işletim sistemi genellikle kutudan çıktığı haliyle NVMe'yi desteklemektedir).
  • PCIe NVMe veri saklama bölmeniz için doğru konnektöre ve boyutlara sahip doğru SSD'yi belirleyin. Şu anda U.2 konnektörlü 2,5" form faktöründe PCIe NVMe SSD'ler (Kingston DC1500M gibi) oldukça yaygındır. Farklı sağlayıcıların çeşitli sunucu modelleri bu form faktörünü desteklemektedir. 2.5” U.2 SSD'ler 7mm ya da 15mm olmak üzere farklı kalınlıklarda olabilmektedir. Sürücü bölmenize sığacak doğru Veri Merkezi SSD'sini aldığınızdan emin olun.
  • Sunucunuzda U.2 NVMe SSD'leri destekleyen bir sürücü bölmesi yoksa, SATA/SAS sürücüleri destekleyen mevcut sürücü bölmesi NVMe SSD'ler için bir sürücü yuvası ile değiştirebilirsiniz. Bu durumda, değiştirmeniz gereken parçalar, sürücü kafesi (istediğiniz ya da sahip olduğunuz U.2 SSD'ler mevcut kafese sığmıyorsa), U.2 SSD'lere yönelik bir bağlantı noktası/bağlantısı olan mevcut arka yüzey, RAID denetleyicisi ve arka yüzeyi denetleyiciye bağlayan kablodur.

Daha da iyi QoS (Hizmet Kalitesi - IOPS tutarlılığı ve düşük gecikme süresi açısından) için PCIe NVMe SSD'leri önbellek veya tam veri saklama havuzları için düşünmek daha iyidir. SATA AHCI ve PCIe NVMe SSD'ler arasındaki performans farkı önemli düzeydedir ve yapay zeka, makine öğrenimi, çevrimiçi işlem gerçekleştirme (OLTP) veritabanları, büyük veri analitiği, bulut bilişim, operasyonel veritabanları (ODB), veritabanı uygulamaları ve veri ambarı gibi gecikme konusunda hassas iş yükleri ve uygulamalar için kritik öneme sahip olabilir. Kingston'dan NVMe hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Kurumlarda NVMe'nin faydaları.

Yükseltin ve bakımını yapın

Belleği/veri saklama birimini yükseltmenin yanı sıra, bir sunucunun ömrünü uzatmak için yapılacak başka işlemler de vardır. Bazıları için bariz olması bu adımların daha az önemli olduğu anlamına gelmez! Sunucuyu temizlemek, toz birikimi olup olmadığını kontrol etmek ve sunucunun yazılımını ve sürücülerini güncellemek gibi düzenli bakım, hem performansta hem de kullanım ömründe önemli farklar yaratır. Sunucunun optimum seviyelerde çalıştığından emin olmak için performansını ve kullanımını izlemek de önemlidir.

Kingston Bir Uzmana Sorun, mevcut donanım kurulumunuz için en iyi bellek ya da veri saklama çözümünü belirlemenize yardımcı olabilir.

#KingstonIsWithYou

devre kartı çizimlerinin yer aldığı koyu renkli bir masada duran bir dizüstü bilgisayarın üstten görünümü

Bir Uzmana Sorun

Doğru çözümün planlanması, projenizin ve sisteminizin gereksinimlerinin anlaşılmasını gerektirir. Kingston’ın uzmanları size yardımcı olabilir.

Bir Uzmana Sorun

Kingston Ürün Bulma Aracı

Kingston ile işe başladığınızda bellek seçmek kolaydır.
35 yılı aşkın uzmanlığıyla Kingston, güvenle bellek seçmeniz için gerekli olan bilgiye ve kaynaklara sahiptir.

Sisteme/Cihaza Göre Ara

İhtiyacınız olan Kingston ürünlerini bulmak için bigisayar sistemi ya da dijital cihazın marka ve model numarasını ya da sistem parça numarasını girin.

Parça Numarasına Göre Ara:

Kingston parça numarasına, dağıtıcı parça numarasına ya da üreticiyle eşdeğer parça numarasına göre arama yapın.

İlgili Yazılar