Ми помітили, що ви зараз відвідуєте сайт у Великій Британії. Бажаєте відвідати наш основний сайт?

Руки на ноутбуці, піктограми передачі документів та файлів

Що робити, якщо на SSD-накопичувачі бракує ємності?

Такі переваги SSD-накопичувачів, як блискавична швидкість, міцність та компактний форм-фактор, змінили галузь сховищ. Однак незважаючи на ці переваги, старіші SSD часто мають певні обмеження – зокрема, обмежену ємність. Для належної роботи операційної системи приблизно 20% ємності SSD-накопичувача має бути вільною. Бачите системне повідомлення «Немає місця на диску» чи все «підвисає» через брак місця на SSD-накопичувачі? Ви не одні! Пропонуємо практичні поради та рішення щодо вивільнення місця на SSD.

Знайти та видалити файли великого розміру

На SSD-накопичувачі завжди є файли завеликого розміру – або ті, що вже не потрібні. Їх можна знайти за допомогою вбудованих інструментів операційної системи (наприклад, «Очищення диску» в Windows або стороннього програмного забезпечення). Більшість операційних систем (а може, й усі) мають такий інструмент. Ми рекомендуємо WinDerStat для Windows та GrandPerspective для macOS. Програма просканує SSD-накопичувач або директорію на ньому, після чого виведе графічне представлення файлів. Чим більшого розміру прямокутник, тим більшого розміру відповідний файл. Наведіть мишу на прямокутник, щоби побачити назву та розмір файлу.

Якщо файл вже не потрібний, його можна видалити. Також вивільнити місце можна вручну. Функція очищення диску може не передбачати видалення файлів з папок «Документи», «Відео», «Зображення» або «Завантаження», тому їх доведеться видаляти вручну. Не забудьте після цього видалити файли у Кошику. Якщо у вас є великі файли, до яких не потрібний прямий доступ, їх можна перенести на зовнішній SSD-накопичувач, мережевий диск або у хмарне сховище. Це дозволить вивільнити місце на SSD-накопичувачі та при цьому не втратити доступ до файлів.

Зберігайте при цьому пильність, щоби випадково не видалити щось важливе. На такий випадок пропонуємо ознайомитися із деякими порадами щодо відновлення видалених файлів на Windows та MacOS.

Управління програмами

Також можна продивитися перелік встановлених на комп’ютері програм та видалити непотрібні. Якщо програма не використовувалася протягом певного часу, можливо, вона не є потрібною. Це дозволить вивільнити ємність, яку займають непотрібні програми, та покращити швидкодію комп’ютера. Всі встановлені програми використовують ємність оперативної пам’яті, тому видалення зайвих програм сприятиме вивільненню пам’яті та збільшенню швидкості роботи системи.

Для перегляду програм, встановлених у системі Windows:

  1. Натисніть Windows + I для переходу у Налаштування Windows.
  2. Натисніть на вкладку «Система».
  3. Натисніть на «Сховища» для відображення програм, постійних та тимчасових файлів, що зберігаються на локальному диску С.
  4. Натисніть «Програми та функції», і на наступній сторінці буде відображено перелік встановлених програм.
  5. Тепер можна видалити непотрібні програми.

Видалення «сміття» та TRIM

SSD-накопичувачі організовані за комірками, сторінками, блоками, кристалами та чіпами. Операції запису виконуються на рівні сторінки, однак через специфіку флеш-пам’яті NAND операції видалення виконуються лише на рівні блоку. Це означає, що дані на конкретній сторінці неможливо переписати, однак прошивка SSD-накопичувача має виконати дію, яка називається «читання-редагування-запис». Якщо дані на конкретній сторінці мають бути перезаписані, всі старі дані зчитуються та перезаписуються на новий блок. Цей процес є «важким» в плані збільшення обсягу запису та погіршення продуктивності.

TRIM є командою в інтерфейсі ATA (Advanced Technology Attachment). Її було створено для того, щоби допомогти SSD-накопичувачу розпізнавати блоки даних, що не використовуються, та скинути їх для можливості запису нових даних. Це може відбуватися у фоновому режимі у разі видалення або переміщення файлів. В NVMe еквівалентом TRIM є команда управління наборами даних.

Деактивація режиму гибернації та відновлення системи

Функції режиму гибернації та відновлення системи можуть займати значний обсяг. Щоби вивільнити ємність диску, яку займає файл режиму гибернації, можна деактивувати режим гибернації та за потреби зменшити місце, виділене під потреби відновлення системи. Важливо: відключення цих функцій може обмежити здатність відновлення даних чи переходу комп’ютера у режим зниженого енергоспоживання.

Для цього у Windows необхідно натиснути клавішу Windows, ввести «Командний рядок», натиснути та вибрати опцію «Зайти як адміністратор». Введіть Powercfg.exe /hibernate off. Потім введіть Exit та натисніть Enter для виходу з Командного рядку.

Апгрейд SSD-накопичувача

Якщо ви виконали наведені вище поради, а ємності все ще недостатньо, спробуйте проапгрейдити SSD-накопичувач. Якщо характеристики системи це дозволяють, чудовим варіантом апгрейду може бути NVMe SSD. Це забезпечить не лише помітне збільшення ємності, але й підвищення швидкості, покращення продуктивності та ефективності енергоспоживання.

KC3000 NVMe M.2 SSD від Kingston використовує контролер PCIe Gen4 x4 NVMe та технологію 3D TLC NAND, що забезпечує виняткові результати. Апгрейд сховища дозволить легко виконувати складні завдання та забезпечить швидкість читання/запису до 7000 МБ/с. Це дозволить оптимізувати процеси як на стаціонарному ПК, так і на ноутбуці. Такий SSD-накопичувач спеціально розроблений для користувачів, яким дуже важливо мати топову швидкість.

#KingstonIsWithYou

Пов’язані публікації