KC3000 SSD installed into a desktop PC motherboard in a case

В чому відмінність між PCIe Gen 3 та PCIe Gen 4?

Протягом останнього десятиріччя PCIe була стандартною шиною, яка забезпечувала підключення високошвидкісних периферійних компонентів до материнської плати комп’ютера. Появу четвертого покоління цієї шини, PCIe 4.0, було оголошено в 2017 р. При цьому до Computex 2019 ми не бачили використання нової технології в SSD-накопичувачах або графічних картах. Сьогодні ж PCIe 4.0 як технологічна інновація широко представлена в різноманітних пристроях – SSD, графічних процесорах, материнських платах та високопродуктивних картах розширення. Але що таке PCIe Gen 4? Розбираємо основи.

Логотип PCI Express
Що таке PCIe Gen 4?

PCIe Gen 4 – це четверте (і найновіше) покоління шини PCI Express. PCIe Gen 4 є наступником PCIe Gen 3 та є найшвидшим поколінням PCIe на сучасному ринку.

Що вміє PCIe Gen 4?

PCIe Gen 4 дозволяє підключати до системи такі високопродуктивні пристрої PCIe, як графічні процесори та PCIe NVMe SSD.

Чому PCIe Gen 4 є актуальною?

Вдосконалення технології PCIe є необхідним для забезпечення зростаючих потреб у високошвидкісних шинах, які, в свою чергу, мають відповідати зростанню навантажень.

В чому відмінність між PCIe Gen 3 та PCIe Gen 4?

Швидкість передачі даних PCIe Gen 4 вдвічі вища порівняно із PCIe Gen 3, що дозволяє пристроям PCIe Gen 4 значно скоротити час передачі даних. PCIe Gen 3 здійснює обмін даними зі швидкістю 8 ГТ/с (гігатранзакцій на секунду), що є приблизним еквівалентом 1 ГБ/с на одну PCIe лінію. Для порівняння: PCIe Gen 4 передає дані зі швидкістю 16 ГТ/с – або приблизно 2 ГБ/с на одну PCIe лінію.

Яка максимальна пропускна здатність PCIe Gen 4?

Щоби визначити максимальну пропускну здатність пристрою PCIe Gen 4, необхідно знати кількість ліній PCIe, яку він підтримує. На пристроях PCIe для надсилання та отримання даних використовуються лінії PCIe, тому чим більше ліній може використовувати пристрій PCIe, тим більшою буде пропускна здатність. Кількість ліній, яку підтримує пристрій PCIe, зазвичай позначається так: «x4» для 4 ліній, «x8» для 8 ліній, тощо.

x1x2x4x8x16
Пропускна здатність PCIe Gen 3 1 ГБ/с 2 ГБ/с 4 ГБ/с 8 ГБ/с 16 ГБ/с
Пропускна здатність PCIe Gen 4 2 ГБ/с 4 ГБ/с 8 ГБ/с 16 ГБ/с 32 ГБ/с
Чи має PCIe Gen 4 зворотню сумісність?

PCIe Gen 4 має зворотню сумісність, тому пристрій PCIe Gen 4, підключений до системи PCIe Gen 3, буде нормально функціонувати зі швидкістю PCIe Gen 3. Це означає, що якщо сьогодні ви придбаєте SSD-накопичувач PCIe Gen 4 NVMe, то ви зможете без проблем використовувати його у своїй наявній системі, навіть якщо вона не підтримує PCIe Gen 4. Якщо через деякий час ви матимете систему PCIe Gen 4, то зможете повноцінно оцінити переваги SSD-накопичувача PCIe Gen 4 NVMe.

Коли очікувати на появу PCIe Gen 4?

PCIe Gen 4 наразі доопрацьовується, і хоча на ринку присутній великий асортимент продукції PCIe Gen 4, лише найсучасніші з них будуть підтримувати PCIe Gen 4. В перспективі PCIe Gen 4 стане галузевим стандартом.

Як мені отримати PCIe Gen 4?

І центральний процесор, і материнська плата, і пристрої PCIe мають підтримувати PCIe Gen 4.

Які настільні платформи зараз підтримують PCIe Gen 4?

Серед центральних процесорів та материнських плат для стаціонарних ПК, які підтримують PCIe Gen 4, можна відзначити такі:

  • Центральні процесори серій AMD Ryzen™ 3000 та 5000
  • Материнські плати AMD X570, B550 та TRX40
  • Центральні процесори Intel® 11th Gen Rocket Lake та 12th Gen Alder Lake
  • Материнські плати Intel® Z490, Z590 та Z690
Що таке PCIe NVMe SSD?

SSD-накопичувачі PCIe NVMe – це твердотільні накопичувачі, в яких використовується високошвидкісна шина PCIe для передачі даних, а також протокол NVMe для з’єднання із системою. Оскільки ці накопичувачі працюють на шині PCIe, вони характеризуються значно кращою пропускною здатністю та швидкодією, аніж SSD-накопичувачі SATA.

Чи PCIe Gen 4 робить PCIe SSD-накопичувачі NVMe швидшими?

PCIe Gen 3 «не тягнула» повну пропускну здатність SSD-накопичувачів PCIe NVMe. Це суттєво обмежувало продуктивність накопичувачів. PCIe Gen 4 вирішила цю проблему, і тепер SSD-накопичувачі PCIe NVMe мають набагато кращі показники швидкостей читання та запису даних.

Які форм-фактори мають SSD-накопичувачі PCIe NVMe?

SSD-накопичувачі PCIe NVMe можуть мати форма-фактори різних специфікацій, зокрема, плата розширення (AIC), M.2 та U.2. Клієнтські PCIe NVMe SSD-накопичувачі зазвичай мають тільки форм-фактор M.2 2280, оскільки завдяки його компактності він прекрасно підходить як для стаціонарних ПК, так і для ноутбуків. Індустріальні PCIe NVMe SSD-накопичувачі мають всі три види форм-факторів, але найпопулярнішим є U.2 через його сумісність із серверними бекплейнами.

Форм-фактори M.2, U.2 та AIC


Висновки

Платформи PCIe 4.0 забезпечують більше гнучкості та пропускної здатності. SSD-накопичувачі із інтерфейсом PCIe 4.0 ідеально підходять для навантажень із великими масивами даних. Вони дозволяють швидше завантажувати програми та ігри, а також оптимізувати час завантаження. Серед переваг PCIe 4.0 також можна відмітити економію енергоживлення, а тому пристрій не тільки буде споживати менше енергії, але й буде менше нагріватися. Із появою більшої кількості пристроїв PCIe 4.0 вибір між PCIe 3.0 та 4.0 буде очевидним. PCIe 4.0 стане галузевим стандартом дуже швидко.

#KingstonIsWithYou

Пов’язані відео

Пов’язані публікації