Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Ręka trzymająca zewnętrzny dysk SSD Kingston XS1000 na brązowym tle.
Dysk twardy a zewnętrzny dysk SSD

Cyfrowe nośniki danych przeszły długą drogę od czasów napędów taśmowych i dyskietek. Najpopularniejszymi nośnikami danych są teraz dyski twarde (HDD) i dyski półprzewodnikowe (SSD). Choć wiele nowych modeli komputerów jest wyposażonych w dyski SSD, warto także również skorzystać z dodatkowej pamięci w postaci zewnętrznego dysku SSD. Oczywiście zewnętrzne dyski SSD oferują także zalety, których nie mają dyski twarde.

Zalety zewnętrznych dysków SSD

  • Dyski SSD są szybsze niż dyski twarde: dyski SSD zapewniają znacznie szybszy transfer danych niż dyski twarde. Najszybsze dostępne na rynku dyski twarde oferują szybkość 160MB/s, podczas gdy nawet podstawowy dysk SSD jest zwykle ponad 3 razy szybszy, a wiele nośników z interfejsem SATA z łatwością osiąga szybkości odczytu i zapisu przekraczające 500MB/s. Najbardziej wydajne dyski z interfejsem NVMe mogą osiągać szybkość do 7000MB/s, dzięki czemu idealnie sprawdzają się przy transferze dużych plików, takich jak filmy czy duże pliki graficzne.
  • Dyski SSD są bardziej odporne niż dyski twarde: dzięki swojej konstrukcji dyski SSD są mniej podatne na uszkodzenia niż dyski twarde. Dyski twarde składają się z elementów mechanicznych, w tym obracających się talerzy, z których odczyt i zapis danych odbywa się za pomocą mechanicznych głowic poruszających się nad powierzchnią talerzy. Dysk i powiązane z nim elementy są podatne na uszkodzenia w razie upuszczenia lub ciągłej pracy przez dłuższy czas. Dlatego dyski twarde są szczególnie podatne na uszkodzenia, gdy pełnią funkcję pamięci zewnętrznej, ponieważ jako urządzenia przenośne są bardziej narażone na upuszczenie lub wstrząsy podczas ich przenoszenia, a nawet zwykłego użytkowania.
  • Dyski SSD są cichsze niż dyski twarde: ze względu na ruchome części mechaniczne dyski HDD mogą być hałaśliwe. W przypadku niektórych użytkowników nie będzie to stanowić problemu, jednak inni, np. realizujący projekty związane z podkładaniem głosu, miksowaniem dźwięku lub częstymi połączeniami wideokonferencyjnymi, mogą preferować cichsze rozwiązanie.
  • Dyski SSD zużywają mniej energii niż dyski twarde: w komputerach takich jak laptopy, które pobierają energię do działania z baterii, dyski twarde zużywają ją szybciej niż dyski SSD. Dlatego często laptopy wyposażone w dyski SSD działają na zasilaniu bateryjnym dłużej niż analogiczne urządzenia wyposażone w dyski twarde.
  • Dyski SSD są lżejsze niż dyski twarde: ze względu na rodzaj wykorzystywanych części dyski SSD są bardzo lekkie. W zależności od modelu zewnętrzny dysk twardy może ważyć ponad 680g. Ciężar zewnętrznego dysku SSD może wynosić zaledwie ok. 29g, czego przykładem jest zewnętrzny dysk SSD Kingston XS2000, który mieści się w kieszeni, oferując jednocześnie aż 4TB szybkiej pamięci masowej.

Zalety dysków twardych

  • Dyski twarde są tańsze niż dyski SSD: technologia produkcji i związane z nią czynniki sprawiają, że dyski twarde są tańsze w produkcji niż dyski SSD, dlatego przy zakupie znacznej ich liczby mogą być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.
  • Dyski twarde oferują większą pojemność: ponieważ dyski twarde są tańsze w produkcji, modele o dużej pojemności, są bardziej opłacalne jako produkty komercyjne. Zakup zewnętrznego dysku twardego o pojemności 10TB jest nie tylko tańszy, ale także łatwiejszy niż odpowiednika SSD o takiej samej pojemności.

Co wybrać: zewnętrzny dysk SSD czy HDD?

Jest wiele powodów przemawiających za wykorzystaniem z dysków SSD jako zewnętrznych nośników pamięci. Jeśli potrzebujesz dodatkowego miejsca na zdjęcia, gry lub materiały wideo, które będziesz edytować i regularnie przeglądać, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie dla Ciebie zewnętrzny dysk SSD. Szybkość, wytrzymałość i przenośność zewnętrznego dysku SSD sprawiają, że jest to odpowiedni nośnik do przechowywania Twoich danych. Zewnętrzny dysk SSD Kingston XS1000 to przykład doskonałego podstawowego nośnika pamięci o pojemności 1TB lub 2TB i szybkości odczytu/zapisu do 1000MB/s, w obudowie o długości niespełna 7cm.

#KingstonIsWithYou

infographic

Powiązane filmy