KC3000 SSD installed into a desktop PC motherboard in a case

Na czym polega różnica między interfejsami PCIe Gen 3 i PCIe Gen 4?

PCIe to standardowy interfejs, który od dekady jest wykorzystywany do podłączania szybkich komponentów peryferyjnych do płyt głównych komputerów. Wprowadzenie czwartej generacji tego interfejsu – PCIe 4.0 – zapowiedziano już w 2017 r. Jednak w praktyce dyski SSD i karty graficzne wykorzystujące nową technologię pojawiły się dopiero na targach Computex 2019. Obecnie standard PCIe 4.0 wzbudza ogromne zainteresowanie jako innowacja technologiczna w kontekście dysków SSD, kart graficznych, płyt głównych i wysokowydajnych kart rozszerzeń. Czym jednak jest PCIe Gen 4? Przyjrzyjmy się tej technologii od podstaw.

Logo PCI Express
Co to jest PCIe Gen 4?

PCIe Gen 4 to czwarta i najnowsza generacja specyfikacji interfejsu PCI Express. Interfejs PCIe Gen 4, będący następcą standardu PCIe Gen 3, jest obecnie najszybszym interfejsem PCIe dostępnym na rynku.

Jaką funkcję pełni interfejs PCIe Gen 4?

Interfejs PCIe Gen 4 umożliwia podłączanie do systemów komputerowych wysokowydajnych urządzeń PCIe, takich jak karty graficzne i dyski SSD PCIe NVMe.

Dlaczego interfejs PCIe Gen 4 jest niezbędny?

Postęp w technologii PCIe jest konieczny, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na szybką magistralę danych, która umożliwia obsługę coraz bardziej wymagających aplikacji i obciążeń.

Na czym polega różnica między interfejsami PCIe Gen 3 i PCIe Gen 4?

Interfejs PCIe Gen 4 oferuje dwukrotnie większą szybkość transmisji danych niż interfejs PCIe Gen 3, umożliwiając urządzeniom PCIe Gen 4 przesyłanie ich z dużo większą szybkością. Interfejs PCIe Gen 3 działa z szybkością 8 GT/s (gigatransferów na sekundę), co w przybliżeniu odpowiada 1 GB/s na linię PCIe. Dla porównania interfejs PCIe Gen 4 działa z szybkością 16 GT/s, czyli około 2 GB/s na linię PCIe.

Jaka jest maksymalna przepustowość interfejsu PCIe Gen 4?

Aby móc określić maksymalną przepustowość urządzenia z interfejsem PCIe Gen 4, należy znać liczbę obsługiwanych linii PCIe. Urządzenia PCIe korzystają z „linii” do przesyłania i odbierania danych, dlatego im więcej linii używa urządzenie PCIe, tym większa jest przepustowość. Liczbę linii obsługiwanych przez urządzenie PCIe zwykle wyraża się w postaci oznaczenia „x4” dla 4 linii, „x8” dla 8 linii itd.

x1x2x4x8x16
Przepustowość PCIe Gen 3 1 GB/s 2 GB/s 4 GB/s 8 GB/s 16 GB/s
Przepustowość PCIe Gen 4 2 GB/s 4 GB/s 8 GB/s 16 GB/s 32 GB/s
Czy interfejs PCIe Gen 4 jest wstecznie kompatybilny?

Interfejs PCIe Gen 4 zapewnia wsteczną kompatybilność, dzięki czemu urządzenie z interfejsem PCIe Gen 4 podłączone do systemu z interfejsem PCIe Gen 3 będzie działać normalnie z szybkością zapewnianą przez interfejs PCIe Gen 3. Oznacza to, że jeśli kupisz dysk SSD NVMe z interfejsem PCIe Gen 4, możesz go natychmiast zamontować go w swoim komputerze, nawet jeśli nie obsługuje on standardu PCIe Gen 4. Jeśli w przyszłości zmodernizujesz swój system do standardu PCIe Gen 4, odblokujesz pełną wydajność dysku SSD PCIe Gen 4 NVMe.

Kiedy będą dostępne urządzenia z interfejsem PCIe Gen 4?

Standard PCIe Gen 4 jest obecnie wprowadzany przez branżę i na rynku dostępnych jest już wiele produktów z interfejsem PCIe Gen 4. Jednak obsługują go tylko najnowsze produkty. W przyszłości interfejs PCIe Gen 4 stanie się standardem branżowym.

Jak uzyskać możliwość korzystania z interfejsu PCIe Gen 4?

Aby móc korzystać z zalet interfejsu PCIe Gen 4, procesor, płyta główna i urządzenia PCIe w komputerze muszą obsługiwać standard PCIe Gen 4.

Jakie platformy komputerów stacjonarnych obsługują obecnie standard PCIe Gen 4?

Wśród dostępnych obecnie w sprzedaży procesorów i płyt głównych do komputerów stacjonarnych, które obsługują standard PCIe Gen 4, są m.in.:

  • Procesory AMD Ryzen™ z serii 3000 i 5000
  • Płyty główne AMD X570, B550 i TRX40
  • Procesory Intel® Core 11. generacji „Rocket Lake” oraz 12. generacji „Alder Lake”
  • Płyty główne Intel® Z490, Z590 i Z690
Co to jest dysk SSD NVMe PCIe?

Dyski SSD NVMe PCIe to dyski półprzewodnikowe, które wykorzystują szybką magistralę PCIe do przesyłania danych, a także protokół NVMe (Non-Volatile Memory Express) do komunikacji z systemem hosta. Ponieważ dyski te działają na magistrali PCIe, oferują znacznie większą przepustowość i krótszy czas reakcji niż dyski SSD SATA.

Czy interfejs PCIe Gen 4 sprawia, że dyski SSD NVMe PCIe są szybsze?

Interfejs PCIe Gen 3 nie był w stanie obsłużyć pełnej przepustowości szybkich dysków SSD NVMe PCIe. To skutecznie tworzyło „wąskie gardło” ograniczające wydajność dysków SSD. Interfejs PCIe Gen 4 rozwiązuje ten problem, umożliwiając dyskom SSD NVMe PCIe odczyt i zapis danych z dużo większą szybkością.

W jaki formatach dostępne są dyski SSD NVMe PCIe?

Dyski SSD NVMe PCIe występują w różnych formatach, takich jak AIC (karty rozszerzeń), M.2 oraz U.2. Klienckie dyski SSD NVMe PCIe zwykle są dostępne w tylko w formacie M.2 2280, ponieważ jego smukła konstrukcja umożliwia łatwe zastosowanie w komputerach stacjonarnych i notebookach. Dyski SSD NVMe PCIe klasy korporacyjnej wykorzystują wszystkie trzy formaty, przy czym U.2 jest najpopularniejszy ze względu na kompatybilność z płytami montażowymi serwerów.

Formaty dysków SSD: M.2, U.2 i AIC


Podsumowanie

Platformy obsługujące standard PCIe 4.0 zapewniają większą elastyczność i przepustowość. Dyski SSD wykorzystujące interfejs PCIe 4.0 idealnie nadają się do zastosowań wymagających intensywnego przetwarzania danych. Umożliwiają szybsze wczytywanie aplikacji i gier, jednocześnie optymalizując czas ładowania systemu podczas rozruchu. Interfejs PCIe 4.0 zapewnia również korzyści w zakresie oszczędności energii, co oznacza, że urządzenie mniej się nagrzewa, zużywając mniej energii. Wraz z pojawianiem się coraz większej liczby produktów obsługujących standard PCIe 4.0 decyzja o wyborze między wersją 3.0 a 4.0 jest oczywista. W krótkim czasie PCIe 4.0 stanie się standardem w branży.

#KingstonIsWithYou

Powiązane filmy

Powiązane artykuły