Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Mavi devre bağlantı hatlarının bulunduğu bir anakartta bir mikroçipin 2D resmi

SSD RAID dizileriyle sunucu performansınızı artırın

Kingston ve Microchip Technology, sunucu veri saklama sistemlerinde yüksek performans sağlayan ortak SSD ile RAID/Host Bus Adapter çözümü birlikte çalışabilirlik testini tamamladılar.

SSD’ler ve RAID

SSD’ler dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve iş istasyonlarına yönelik popüler performans yükseltmeleri haline gelmektedir ve hızı ve dayanıklılığı nedeniyle beğenilmektedir. Veri merkezi SSD'leri RAID dizileri şeklinde gruplandığında ve ana işletim sistemine tek bir sürücü olarak sunulduğunda sunucu performansında müthiş ekstra kazanımlar sağlar. RAID veri saklama sistemi üç ana amacı yerine getirebilir:

  • Ayrı disk sürücüleri, hazırda bekleyen yedeklerle ya da yedekli RAID seviyeleri kullanılarak yedekli hale getirilir. Böylece herhangi bir noktada arıza olması durumunda veri bütünlüğü etkilenmez.
  • Veri saklama sisteminin I/O performansını artırır. Farklı seviyelerde yedekleme, performans ve kullanılabilir kapasite sunan birçok RAID seviyesi bulunmaktadır.
  • SSD’ler maksimum olası performansın elde edilmesini sağlar ve geleneksel sabit disk sürücülerde görülen darboğazları ortadan kaldırır.

Tarihsel olarak RAID HDD veri saklama sistemleriyle ilgili riskleri yönetmek ve azaltmak için oluşturulmuş olsa da SSD’lerle veri koruma avantajları hala geçerliliğini korumaktadır ve kullanıcılara SSD’lerin sunduğu yüksek okuma/yazma hızları ve aktarma hızlarının avantajlarından yararlanma olanağı sağlamaktadır. Bu durum özellikle bir sistem arızası sonrası düzelme sırasında önemlidir. SSD’lerin önemli ölçüde hızlı olması daha kısa düzelme süreleri, dizinin performansının/işlevselliğinin daha hızlı toparlanmasını sağlar.

SAS RAID adaptörleri SATA’yı da destekler

Günümüzün RAID adaptörleri hem SAS’yi hem de SATA’yı desteklemektedir. Yani, bir kullanıcı aynı devre kartlarına ve RAID denetleyicilere SAS ya da SATA uç noktaları takabilir. Kullanıcılar, paralel SCSI ve ATA teknolojisinin kullanıldığı yıllar boyunca, iki teknolojinin ayrı sistemlerde çalışması gerekmesinden dolayı böyle bir esneklik elde edilemedi. Bu esneklik kullanıcıya belirli uç noktalarını aynı sistemde belirli iş yükleri için kullanma avantajı sağlarken yatırım geri dönüşünü iyileştirir ve yöneticiler için yönetilmesi gereken donanım sayısını azaltır.

RAID yapılandırmasında SSD’leri kullanmanın avantajları

Sunucular açısından SSD’ler yüksek IO performansının gerektiği veri seti uygulamaları ya da kullanıcının işlem dosyaları, geçici veri tabanı dosyaları ve sık erişilen tablolar için yüksek hızlı veri saklama sistemi üzerinde bir ön bellekleme alanı belirlediği uygulamalar için idealdir. Bir RAID yapılandırmada SSD’ler iş açısından kritik uygulamalar için ihtiyaç duyulan hızı ve yedekliliği bir araya getirir.

Kingston kurumsal sınıf SSD’ler ile Adaptec Smart Storage Adapters

Kingston olarak SSD’lerimizi Microchip gibi üçüncü taraf sağlayıcıların RAID adaptörleri ve yaygın sunuculara takılı RAID adaptörleri ile kapsamlı biçimde test ediyoruz.

Microchip’in Adaptec Smart Storage Adapters* maksimum bant genişliği ve I/O bağlanabilirliği, düşük güç tüketimi, yüksek güvenilirlik ve veri kullanılabilirlik seçenekleri gerektiren sunucu tabanlı veri saklama sistemleri için ideal bir çözümdür.

  • SmartRAID 3100 RAID adaptör, en yüksek veri kullanılabilirliği düzeyi gerektiren kurumsal veri saklama uygulamaları ve ön belleklemeden yararlanan veri merkezi uygulamaları için optimize edilmiştir.
  • SmartHBA 2100, RAID ve ham (raw) cihazların bir arada kullanılmasını sağlar. Bu durum donanım RAID’in OS açılış güvenilirliğini önemli ölçüde artırdığı ancak tam HBA özelliklerinin ve performansının da gerekli olduğu SDS ortamlarında kullanışlıdır.
  • HBA 1100, SDS, soğuk veri saklama sistemleri ve ham yüksek performanslı bağlanabilirlik için optimize edilmiş bir Host Bus Adapter’dir.

Adaptec Smart Storage RAID ve Host Bus Adapters daha önceki nesillere göre önemli güç tasarrufu ve rakip çözümlere göre önemli güç avantajları sunarak bir HBA/basic RAID için düşük Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO - Total Cost of Ownership) sağlar. En zorlu sistem iş yüklerini ve yapılandırmalarını kaldırabilecek güçlü ve ölçeklenebilir bir çözüm ortaya koyar ve Kingston’ın Kurumsal SSD’leriyle çok uyumludur.

Ayrıca Microchip’in maxCache ön bellekleme teknolojisi**, mevcut geleneksel HDD tabanlı sunucu veri saklama sistemlerinin, uygulama performansını artırmak için ön bellekleme havuzu olarak Kingston SSD’lerin eklenmesiyle optimize edilebildiği kademeli bir veri saklama yaklaşımına olanak tanır.

Performans artışı, okuma-yoğun ve yazma-yoğun uygulamalarda avantaj ortaya koyan, sık erişilen verilerin geleneksel HDD’ler yerine bir SSD havuzunda tutulmasıyla sağlanır.

Kingston Enterprise SATA 3.0 ve NVMe Data Center (DC) SSD’leri, katı geliştirme gereksinimlerine göre tasarlanmış ve kapsamlı testlere tabi tutulmuştur. Bu durum yüksek rastgele okuma ve yazma IOPS performansı dengesi gerektiren iş yükleri için tutarlılık sağlamaktadır. Elektrik kesintisi özellikleri, görev açısından kritik ortamların her gün, tüm gün boyunca çalışabilir durumda olmasına olanak tanımaktadır.

#KingstonIsWithYou

Bir SSD uzmanına Sorun

Bir Sunucu SSD Uzmanına Sorun

Kington, kurumsal SSD’lerin sizin kendi saklama ortamınıza ne gibi avantajlar getireceği ve hangi SSD’nin, yüksek rastgele okuma-yazma IOPS performansı dengesi gerektiren iş yükleriniz için uygun olduğu ile ilgili bağımsız fikirler ve öneriler verebilir.

Bir Uzmana Sorun

İlgili Yazılar