Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

PC’sine bir Kingston XS2000 harici SSD takılı bir kadın klavyede yazıyor

Bilgisayarınızı yedeklemek için 6 basit yedekleme ipucu

Bilgisayar kullanıcıları başlarına gelene kadar farkında olmayabilir, ancak sisteminizin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri verilerinizin erişilemez hale gelmesidir. Bunun gerçekleşmesinin birçok şekli vardır: hırsızlık, elektrik kesintileri, sıvı dökülmeleri ve hepsinden daha kötüsü veri saklama sisteminin bozulmasıdır. Bozulan veriler, ilgili dosyaların aniden kullanılamaz duruma gelmesine neden olur. İster anılarınızın yer aldığı fotoğraflar isterse gizli dosyalar olsun verilerinizin yedeklenmesi zorunludur!

Seçtiğiniz dosyalarınızı daha önce yedeklemediyseniz, saklamak istediğiniz veri miktarına bağlı olarak ilk yedekleme biraz daha uzun sürebilir. Büyük ana yedeği oluşturduktan sonra düzenli yedeklemeler çok basit bir işlem haline gelebilir. Sizinle, işlemi çok daha kolaylaştıracağını umduğumuz bazı basit ama etkili sistem yedekleme ipuçları paylaşmak istiyoruz. Hemen bakalım!

1. Hangi verilerin yedeklenmesi gerektiğine karar verin

Konu nelerin yedekleneceği kararı olduğunda ilk düşünülen iş ya da kişisel dosyalardır. Bunlar arasında bozulduğunda yerine konması mümkün olmayan fotoğraflar, videolar ve belgeler yer alabilir. Aynı zamanda uygulamaları, programları ve hatta bir sürümünü saklamak istediğiniz sistem ayarlarını yedekleme seçeneğine de sahipsiniz. Tüm bunlar sonuçta içinizin rahat etmesini sağlayacak ve sisteminize herhangi bir şey olması durumunda güncel bir sürümü elinizin altında olacak.

2. Programlama

Dosyalarınızın her zaman en güncel sürümüne sahip olmak istiyorsanız bir program yapmanız zorunludur. Programınızın düzeni, önemli ölçüde neleri yedeklemek istediğinize bağlıdır. Yalnızca kişisel dosyalarsa her ay oluşturulan veri miktarının az olması nedeniyle daha az düzenli bir yedekleme planına ihtiyaç duyulacaktır. Diğer yandan bir iş yedeklemesinin daha sık güncellenmesi gerekecektir. İş yükünüze bağlı olarak günlük ya da haftalık yedekleme önerilebilir.  Windows ve macOS'ta otomatik yedeklemelerin ayarlanması ve programlanmasıyla ilgili kılavuzumuza bakın.

3. Sadece Bulut yedeklemesine sahip olmayın

Bulut, özellikle telefonlar ve bilgisayar sistemleri söz konusu olduğunda verileri yedeklemenin belki de en kolay yollarından biridir. Bu veri toplama sistemi, otomatik yapılarak kullanıcı açısından zahmetsiz hale getirilebilir. Verilerinizi yedeklemenin iyi bir yolu olmasına karşın, tek seçeneğiniz bu olmamalıdır. Bulut şirketleri bilgisayar korsanlarının saldırısına uğrayabilir. Ayrıca sık sık hesap koşullarının ve anlaşmalarının değiştiğini gördük ve bu durum dosyalarınızı risk altına atabilir. Aylık abonelikler de kullanıcının bir harici veri saklama cihazı satın alması alternatifine göre daha pahalı olabilir.

4. Otomasyon

Günümüz dünyasında çok yardımcı olacak otomatik yedeklemeler çok az çaba gerektirmektedir. Bunu Bulutta ayarlamak kolaydır ve dosyalarınızı hangi sıklıkta güncellemek istediğinizi seçebilirsiniz. Aynı zamanda sisteminizdeki bazı programlar aracılığıyla aynı işlemi harici veri saklama cihazlarınızda da kullanma seçeneğine sahipsiniz. Bu programlar arasında Windows® Yedekleme/Dosya Geçmişi ve macOS® Time Machine sayılabilir. Tüm yapmanız gereken arama çubuğuna 'yedekleme’ yazmak ve talimatları okumaktır.

5. 3-2-1 Yedekleme teorisi

Bu kural, dosyalarınızın üç kopyasına sahip olmanız teorisini temel almaktadır. Bu teoride, iki kopyayı farklı cihazlarda (ister bulut isterse harici veri saklama cihazları olsun) ve bir kopyayı bir kasa ya da başka bir yer gibi güvenli bir konumda saklarsınız. Bazı kişilere bu teori biraz fazla gelebilir ancak yedeklerinizin başına herhangi bir şey gelirse kendinize teşekkür edersiniz!

6. Doğru harici sürücünün seçilmesi

Yedekleriniz için doğru harici cihazı seçerken sadece kapasiteyi değil cihazın dayanıklılığını ve hızını da düşünmeniz gerekir. Harici sabit disk sürücüler (HDD), büyük miktarlarda veri için uygun fiyatlı seçeneklerdir ve harika hızlara sahip olabilirler. Ancak düşürülmeleri ya da yanlış takılmaları durumunda iç kısmı zarar görebilir ve bazı verilerin geri alınması imkansız hale gelebilir.

IronKey VP80 SSD’nin dokunmatik ekranına bir pin numarası yazan bir el

Harici SSD’ler, HDD kuzenlerinin biraz daha pahalı bir modeli olarak görülüyor olmasına karşın biraz daha fazla harcamaya açıksanız fiyatının karşılığını fazlasıyla verebilir. Daha dayanıklı, daha hızlı ve HDD’lerden normalde daha küçük olmaları sayesinde daha taşınabilirdirler. Kingston USB-C XS2000 Harici Katı Hal Sürücüsü, kişisel ya da iş amaçlı yedeklemeler için harika bir seçenektir. 2000MB/s okuma, 2000MB/s* yazma hızları ve 500GB – 2TB** arası kapasiteleri ile her kullanıcı gereksinimine uygun bir model bulunmaktadır. USB 3.2 Gen 2x2 olması sayesinde verilerin bir cihazdan diğerine aktarılmasında bekleme süresini azaltır.

Hassas dosyalarınızı korumak için daha güvenli bir cihaz isterseniz Kingston IronKey Vault Privacy 80 Harici SSD’si, XTS-AES 256-bit şifrelemesi ile FIPS 197 onaylıdır. Renkli dokunmatik ekran, verilerinizin her zaman korunmasını sağlamak için birden fazla parola seçeneğine (Yönetici ve Kullanıcı) izin verecektir.

SSD size göre değilse Kingston aynı zamanda USB flash bellekler, SD ve microSD hafıza kartları gibi gereksinimlerinize uygun çeşitli veri saklama seçenekleri sunmaktadır. Kişisel fotoğraflar, müzikler, videolar ve belgeler için dosyalarınızı güvenli ve erişilebilir tutan güvenilir bir veri saklama çözümü.

Doğru veri saklama çözümünü seçerek ve bu basit ipuçlarını uygulayarak, yedekleme işlemlerinizi çok kolay hale getirebilirsiniz!

#KingstonIsWithYou

İlgili Yazılar