Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Göle bakan bir kayanın kenarından iki kişinin ayakları sarkıyor.

Bir Ürünün Suya, Toza ve Diğer Unsurlara Karşı Direnci için IP Sınıflarının Açıklaması

Akıllı telefon, hoparlör veya veri saklama cihazı gibi elektronik bir ürünün özelliklerine bakarken hiç IP55 veya IPX8 gibi ifadelerle karşılaştınız mı? Yarısı eksik bir matematiksel bir denklem gibi görünebilirler. Ancak, aslında anlamları vardır ve cihazla ilgili değerli ayrıntılar içerirler.

Bunlara giriş koruması (kısaca IP) sınıfları denir ve ürünün toz ve sıvıların girmesine karşı koyma özelliğini gösterir. IP derecelendirmeleri 1976 yılında elektrikli ve elektronik ekipmanların içine su veya toz girdiğinde bozulma veya arızalanma olasılığı göstermesi nedeniyle ortaya çıkmıştır. Kar amacı gütmeyen ve 170 ülkenin katıldığı küresel bir üyelik kuruluşu olan Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC - International Electrotechnical Commission), sektörde halen yaygın olarak kullanılan sınıflandırmaları geliştirmiştir.

Standart (IEC 60529), toz ve sıvı girişi olasılığını sınıflandırmanın yanı sıra, kullanıcıların cihaz muhafazası içindeki tehlikeli olabilecek parçalara erişmesinin ne kadar kolay olduğunu da sınıflandırmaktadır. Maksimum 72,5 kV gerilime sahip elektrikli ekipmanlar sınıflandırılabilir. IEC, bir cihazın muhafazasının IP gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını doğrulamak için üreticiler tarafından gerçekleştirilecek testleri belirlemiştir.

IEC'nin amacı, cihaz muhafazalarının sağladığı korumaya ilişkin tüm gereklilikleri bir araya getiren tek bir belge oluşturmaktı. IEC'den önce motorlar, alçak gerilim anahtarlama donanımları ve kontrol donanımları için ayrı standartlar kullanılıyordu.

Bir çimenlikte bulunan Kingston XS2000 Harici SSD.

Dijital ürünlerin (akıllı telefonlar, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, taşınabilir hoparlörler, vb.) sayısında ve hem işletmeler hem de halk arasındaki popülerliklerindeki müthiş artış nedeniyle, IP sınıfları bir cihazın suya dayanıklı, su geçirmez vb. olup olmadığını belirleyen bir endüstri standardıdır. IP sınıfları, kullanıcılara pazarlama aldatmacasından öte cihazlarının özellikleri hakkında somut bilgiler sağlar.

Telefonunuzun kullanım kılavuzunu bulmak zorunda kalmamanız için bazı genel bilgileri paylaşacağız. Günümüzde çoğu akıllı telefon IP67 veya IP68 olarak sınıflandırılmaktadır. Her ikisi de toz geçirmezdir ve tozla temasa karşı tam koruma sağlar. Bunlardan ilki, 30 dakika boyunca yaklaşık 90 cm (36 inç) derinliğinde suya kısa süreli daldırmanın etkilerine karşı koruma sağladığını gösterirken ikincisi, üretici tarafından belirtilen bir derinlikte sürekli durmanın etkilerine karşı koruma sağladığını gösterir.

Peki sınıflandırmayı nasıl yorumlarsınız? Hepsi IP harfleriyle başlar. IEC'ye göre, ilk rakam katı nesnelere (örneğin toza) karşı korumayı ifade eder ve 0'dan (koruma yok) 6'ya (toz girişi yok) kadar bir ölçekte belirtilir. İkinci rakam, muhafazanın sıvılara (örneğin suya) karşı korumasını gösterir ve 0'dan (koruma yok) 9'a (farklı açılardan yüksek basınçlı / sıcak sıcaklıkta su jetleri) kadar bir ölçek kullanır.

Birinci Basamak (katı yabancı cisimler)

 1. 0 - Koruma yok.
 2. 1 - Çapı 50 mm'den büyük katı yabancı cisimlere karşı korumalı.
 3. 2 - Çapı 12,5 mm'den büyük katı yabancı cisimlere karşı korumalı.
 4. 3 - Çapı 2,5 mm'den büyük katı yabancı cisimlere karşı korumalı.
 5. 4 - Çapı 1 mm'den büyük katı yabancı cisimlere karşı korumalı.
 6. 5 -  Toz korumalı.
 7. 6 -  Toz geçirmez.

İkinci Hane (suya karşı koruma)

 1. 0 - Koruma yok.
 2. 1 -  Dikey olarak düşen su damlalarına karşı korumalı.
 3. 2 - Muhafaza 15°'ye kadar eğildiğinde dikey olarak düşen su damlalarına karşı korumalı.
 4. 3 - 60°'ye kadar açıyla su püskürtmeye karşı korumalı.
 5. 4 - Su sıçramasına karşı korumalı.
 6. 5 - Düşük basınçlı su jetlerine karşı korumalı.
 7. 6 - Güçlü su fışkırtmalarına karşı korumalı.
 8. 7 - 30 dakika boyunca yaklaşık 90 cm (36 inç) suya kısa süreli olarak daldırmanın etkilerine karşı korunmuştur.
 9. 8 - Üretici tarafından belirtilen derinliğe kadar sürekli daldırma etkilerine karşı korumalı.
 10. 9 - 9 - Farklı açılardan gelen yüksek basınçlı/sıcak su fışkırtmalarına karşı korumalı.

Kingston'ın birçok ürünü IP sınıfına sahiptir. Bunlar arasında Şifrelenmiş USB flash sürücülerimiz (S1000, D500S ) ve XS2000 Harici SSD bulunmaktadır.

#KingstonIsWithYou #KingstonIronKey

İlgili Videolar

İlgili Yazılar