Şu anda Birleşik Krallık sitesini ziyaret ettiğinizi fark ettik. Bunun yerine ana sitemizi ziyaret etmek ister misiniz?

Windows Server 2016 Bellek ve Depolama Uzman Kılavuzu

Windows Server 2016'da bellek ve veri depolama özelliği gelişimleri.

Veri merkezleri geliştikçe, IT uzmanlarının hizmetlerinin dayandığı donanımlarla ilgili daha az kaygı duymasına yardımcı olacak teknolojiler gelişti.

Örneğin sanallaştırma, Windows® yöneticilerine yazılım tabanlı hipervizör seviyesinde daha fazla kontrol ve esneklik sağlayarak donanım katmanından büyük ölçüde uzaklaştı. Daha önce kullanılmayan hesaplama ve bellek kapasitesini kullanan sanallaştırma sayesinde veri merkezi yoğunluğu ve verimi geçmişe göre önemli ölçüde arttı.

Yakınsama Trendi

Son zamanlarda eskiden birbirinden çok ayrı olan bileşenlerin daha yakın hale gelmesini sağlayacak şekilde veri depolama¬ alanı, ağ ve işlemci kaynaklarının yakınsanmasıyla ilgili bir IT trendi ortaya çıktı. Bunlar artık, daha ayrı, silo haline getirilmiş bileşenlere sahip geleneksel modelde olduğundan daha yakın biçimde çalışıyor.

Windows Server 2016'da Gelişmeler

Microsoft Windows Server 2016, yöneticilerin daha az kaynakla daha fazlasını yapabilmesini sağlayan özellikleri ve ¬gelişmeleri sunarak bu trendi devam ettirmek üzere geliştirildi. Microsoft'un en yeni sunucu işletim sistemi, IT'nin tek uygulama çalıştıran ayrı fiziksel sunucular modelinden uzaklaşmasına ve veri depolama alanı, bellek, işlem kapasitesi ve ağ kaynaklarının otomasyonuna izin veren ve iş yükünün talebe bağlı olarak sunucular ya da coğrafi konumlar arasında daha sorunsuz biçimde geçiş yapmasını sağlayan daha esnek, dağıtılmış veri merkezi platformuna yakınlaşmasına yardımcı olmaktadır.

Windows Server 2016, sanallaştırma, yazılım tarafından tanımlanan veri saklama ve ağ, güvenlik ve yönetim alanlarında geliştirmeler sunmaktadır. Ayrıca Windows Server 2016, Windows Server Containers, Nano Server ve Storage Replica gibi yeni özellikler de getirmektedir. İşletim sistemi aynı zamanda Storage Spaces Direct, Storage QoS (hizmet kalitesi), bellek çalışma anı yeniden boyutlandırılması vb. gibi birçok başka özellikle de iyileştirilmiştir.

  • Storage Spaces Direct sayesinde Windows Server 2016, donanım kuruluşlarının büyük olasılıkla zaten sahip olduğu maliyetten çok daha düşük maliyetle yüksek düzeyde kullanılabilir veri depolama sistemi sağlamaktadır.
  • Belirli durumlarda IT bölümleri, tekrar çoğaltma etkin halde %93'e varan ölçülerde daha düşük VHD boyutu elde edebilmektedir.1
  • IT yöneticileri, kendi ortamlarında tüm bileşenler üzerinde daha fazla kontrole sahiptir ve tüm sunucu ortamının yönetimi ve otomasyonu daha önceki işletim sistemlerine kıyasla çok daha kolaydır.

Araştırma, Windows yöneticilerine¬ gelişmiş işlevlere erişim sağlayan birçok önemli Microsoft sunucu işletim sistemi veri depolaması ve bellek geliştirmesi sunmaktadır ve IT departmanlarına, eskiden sadece özel donanımlarda yer alan maliyetten tasarruf sağlayan yeni özellikler sayesinde paradan tasarruf sağlamasına yardımcı olmaktadır. Artık işletim sistemi üzerinden herkes tarafından kullanılabildiğinden IT uzmanlarının, zaten sahip oldukları donanımlarda maksimum yatırıma geri dönüşü elde etmelerine ve gelecekteki gereksinimleri etkili biçimde bütçelendirmelerine olanak sağlamaktadır.

Tam Araştırmayı Oku
Bilgilendirme Görselini Göster

İlgili Yazılar